Neden köydefestival?

 
 
 

‘’Dayanışma Hepimize İyi Gelecek’’

Yaşadığımız köyde küçük bir festival yapmak istedik, elimizden geldiğince... Mesleğimiz aracılığıyla rekabetten çok uzakta bir el ele verme ihtiyacıydı aslında... 2017 yılında birincisini gerçekleştirdiğimiz "köydefestival" teşebbüsümüz öncelikle bu el ele verme ihtiyacından doğdu...“Yeter ki Ayağımız Toprağa Bassın !”

Her düzeyde şiddet ve duyarsızlaşma canımızı giderek daha acıtmaya; bizi içinde yaşadığımız hayatın gerçeklerine daha da yabancılaştırmaya doğru hızla iterken çıktık yola...

Tüm teknik imkânsızlıklara rağmen “söyleyecek sözümüz olduğu sürece bize her yer sahne” diyerek inatla devam ettik...

Bizim “GERÇEK” bir hikâyemiz var, çünkü yine bir çocukla başladı her şey...


 

Madam Marta Amati'nin köydefestival'i yapmamızı talep eden en değerli öğretisi; O’nun “Yaşam Hakları” konusunda hayatı boyunca sürdürdüğü mücadeledir. İzmir Devlet Konservatuarı kurucuları arasında yer alan Marta Amati, bu okulun ilk keman hocasıdır.

Büyük bir deneyimi barındıran olağandışı yaşamında, bilgiyi ve öğretilerini paylaşma şekli ise O’nu birçok müzisyenden ayıran en önemli özelliği olmuştur.

Teknik bilgi ve becerisi çok yüksek seviyelere ulaşmış bir insanın, meslek grubuna bağlı olmaksızın gerçek bir usta olup olmadığını belirleyen tek şey kuşkusuz, insani değerlerinin yanı sıra bildiklerini paylaşma üslubudur.

Çünkü hiçbir öğreti sevgisiz hayata geçirilemez...